Most még hol süt a nap, hol az eső szakad, de az időjósok szerint nemsokára már talaj menti fagyokra is számíthatunk, úgyhogy elő a gumicsizmát és futás a kertbe, szüreteljünk amíg még lehet. Nem, nem a zöldségekre és gyümölcsökre gondolok – az már cikkre sem érdemes :). Van még a kertben ilyenkor néhány szál a fűszer- és gyógynövényekből is, amiből érdemes bezsákolni. Persze-persze a főzéskor is jól jönnek majd, de érdemes gondolni arra is, hogy jó néhány ezek közül immunerősítésre is használható. Arról nem is beszélve, hogy a közelgő influenza szezonban jól jön majd a segítségük, ha netán ágynak esnénk.
Szóval itt van elsőként a zsálya
Elég mostoha sorsú fűszernövény, karakteres íze miatt kevés ételhez passzol. Én néha vágok egy-egy levélnyit például különböző szószokhoz, kevés is elég lenne a kertben, de olyan szép, hogy dísznek is érdemes tartani. És nem véletlenül hívják orvosi zsályának, egyesek szinte növényi aszpirinként is emlegetik. Egyfajta szuperszer, utálják a bacik és a gyulladást is erősen csökkenti, fertőtlenítő hatása van. Szóval ha fáj a torok és gyötör a nátha segít rajtad a zsálya. (Hopp, micsoda kínrím :)
Aztán kakukkfű is van még a kertben
A tipikus megfázásos tünetekre tökéletesen használható, mert köptető, görcsoldó és antibakteriális hatása is van, szóval ha köhögünk és fáj a torkunk jó hasznát vehetjük. Persze olajat sajnos nem tudunk préselni belőle, de szerencsére megteszik ezt mások, úgyhogy érdemes kipróbálni a kakukkfű illóolaját is, mert elég néhányat cseppenteni a fürdővízbe vagy inhalálni vele, azt mondják remek immunerősítő hatása van így.
Citromfű is téphető még, ami nem csak testi, hanem lelki nyavalyáinkra is gyógyír lehet
Ezekben a sötét, téli hónapokban az embert könnyebben utoléri a rosszkedv, a depresszió, az idegesség. Nos egy jó citromfű tea kiválóan oldja a feszültséget, nyugtatja az idegeket, ha pedig lefekvés előtt kortyolunk el egy bögrényit, az éjszakánk is nyugodtabb lesz, mert a citromfű az alvászavarok ellen is hatékony. A testi nyavalyák orvoslásához is alkalmazható, görcsoldó vagyis a fej- és gyomorfájásra is jó, ha pedig a hideg ráz használhatjuk izzasztóként is.
Az én kiskertemben jó sok menta van még, ebből is érdemes néhány csokornyit bespájzolni
A mentát leggyakrabban a gyomorpanaszok esetén szokták fogyasztani, pedig számos más kínra jó. Ennek a növénynek is van fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatása, vagyis a téli szezonban oly gyakori légúti, hurutos megbetegedéseknél kiválóan alkalmazható. Az egyetlen rossz hír, hogy gyerkőcöknek nem nagyon ajánlják.
Aztán él még az oregáno is
Ki hinné, hogy bizony nem csak a pizzára jó ez a levélke. Úgy mondják baktériumölő hatása már-már olyan, mint a penicilliné. Az influenza nagy ellensége lehet: öli a bacit, tisztítja a légutakat, csillapítja a köhögést, köptetőként is kiváló. S ha már olasz konyha, a bazsalikomról se feledkezzünk meg. Torokgyulladásnál kiváló öblögető a teája és a köhögést is enyhíti, de azért is érdemes kortyolgatni, hogy az immunrendszerünket felvértezzük a támadások ellen és nyugtassuk szétzilált idegeinket. A fogyókúrázóknak viszont nem ajánlom, mert étvágynövelő hatása is van.
Ne feledkezzünk meg a rozmaringról se!
Ha jó helyre ültettük, akkor télen is vágható folyamatosan, szóval ebből nem kell spájzolni. De használni érdemes, sok szempontból is. Hasonló idegerősítő, nyugtató hatása van, mint a citromfűnek, de a légutakat is segíti tisztán tartani, öli a vírusokat, bacikat is a náthás időszakban. A leginkább azonban azoknak ajánlják, akik gyomorpanaszokkal küzdenek, epe- és vizelethajtó, görcsoldó hatása miatt. Szóval a bőséges tél esti vacsorák után érdemes elkortyolni belőle egy teát, mert meggyorsítja a tápanyagok feldolgozását. Igazi méregtelenítő növény.
És aki még nem tette meg, gyűjtse be gyorsan a fagyok előtt a csipkebogyó termését is
A C vitamin bomba sokféleképp elkészíthető, isten belőle a lekvár, a szörp és a pálinka is – de iszonyú macerás vele bánni. Szóval ha csak a gyógyító hatását akarjuk kiaknázni, legjobb ha teát készítünk belőle, még azzal is lesz munka: a bogyókat ketté kell hasítani és kiszedni a magokat, majd ezután használjuk fel. Hogy miként segíti szervezetünket talán felesleges is leírni, mindenki tudja, hogy télen kötelező inni, napi szinten. Ha ezt megtesszük szervezetünk ellenálló képességét növeljük, erősítjük immunrendszerünket, segítjük emésztésünket. Ha pedig már megvan a baj, akkor ezzel a természetes C-vitaminnal sikeresen bombázhatjuk a bacikat.