Egyik nap kedvet kaptam egy finom hagymaleveshez, de a francia hagymaleves savanykás ízvilágát nem szeretem. Így abból gazdálkodtam, ami volt otthon. Végül valami új, de abszolút hagyományos ízű zöldségleves került az asztalra vacsorára a palacsinta mellé. Alapnak készítettem egy rántást, felturbóztam hagymával, sárgarépával és magyaros fűszerekkel. Sokáig gondolkoztam valami találó elnevezésen. Még tovább is tartott, mint maga a leves elkészítése. :-) Szerencsére akadt segítségem az ötletelésben. Felmerült a rántott hagymaleves, a rántott leves gazdagon, és a turbó leves, végül a magyaros hagymaleves lett a befutó.
Ahogy nagyanyáink készítették
Az autentikus rántáshoz személyenként 1 dkg zsír és 2 dkg finomliszt kell. Ezekből kevertek nagyanyáink barnára pirított rántást, ami minden barnaleves alapja. A további hozzávalóktól függően lett aztán belőle rántott leves, tojásleves, krumplileves, bableves, stb.
Ahogy én készítettem
Megpucoltam, és szeletekre vágtam a hagymát.
Megtisztítottam, és felszeleteltem a sárgarépát.
Az olajat felhevítettem. Belekanalaztam a lisztet. Az autentikus hozzávalókat már itt elhagytam, mert én hidegen sajtolt olajat, és teljes kiőrlésű lisztet használtam.
Az olajból és a lisztből rántást kevertem.
Beletettem a hagymát. Megkevertem párszor.
Felöntöttem annyi vízzel, ami éppen ellepte. Felforraltam.
Beletettem a sárgarépát.
Megkevertem párszor. Ügyeltem, hogy víz alá kerüljön a répa is. Alacsony hőfokon a répa puhulásáig, 20 percig pároltam.
Felöntöttem annyi vízzel, hogy 2 liter levest kapjak. Ehhez célszerű egy olyan fazekat választani, amin be vannak jelölve az egyes űrmértékek.
Felforraltam.
Fűszereztem, és már készen is volt.
Hozzávalók 4 tányérhoz
50 dkg vöröshagyma
20 dkg sárgarépa
4 evőkanál hidegen sajtolt napraforgó étolaj
4 evőkanál teljes kiőrlésű tönkölyliszt
víz
fűszerek: só, bors, pirospaprika, kömény, fokhagyma, petrezselyem
Jó étvágyat!